Giriş Tarihi: 02 Ocak 2015

Bosb Smart Grid Projesi

Bursa Organize Sanayi Bölgesi (BOSB), Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) ve Yıldırım Kaymakamlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan BOSB Smart Grid Projesi'nin tanıtım toplantısı geçtiğimiz gün BTSO Hizmet Binası'nda gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıda proje hakkında basın mensuplarına bilgi veren BOSB Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Bayrak, “BOSB Smart Grid Projesi ile bölgemizde, elektrik, doğal gaz ve su kullanım miktarı anlık olarak analiz edilebilecek, bununla birlikte şebekede oluşan arıza, sızıntı ve kesintiler tespit edilecek, kayıp-kaçağın önüne geçilecektir” dedi.
 
BOSB Smart Grid Projesi'nin detayları basın mensupları ile paylaşıldı. BOSB Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Bayrak, Yıldırım Kaymakamlığı AB Proje Ofisi Koordinatörü Levent Yazıcı'nın yanı sıra, Proje sorumluları ve ENVERDER yetkililerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda basın mensuplarına proje ile ilgili bilgiler verildi.
 
Kayıp-kaçak oranı minimize edilecek.
Enerji alanındaki dışa bağımlılığın enerji verimliliği konusunu her geçen gün daha önemli hale getirdiğini ifade eden BOSB Yönetim Kurulu üyesi Abdullah Bayrak, "Ülkemizde yüzde 70'inden fazlası ithal edilen enerjinin kullanımı esnasında kayıp-kaçak oranının minimize edilmesi ve anlık tüketim değerlerinin sürekli olarak izlenmesi kaçınılmaz bir zorunluluk halini almıştır. Bu zorunluluk beraberinde akıllı şebeke kavramını doğurmuştur. Günümüzde özellikle yenilenebilir elektrik üretiminin önem kazanması ile birlikte, gerçek zamanlı fiyatlamanın yapıldığı serbest piyasa sistemi, akıllı sistemlere ihtiyaç duymaktadır" şeklinde konuştu.
 
Yatırımcılara referans olacak.
BOSB Smart Grid Projesi ile bölgede, elektrik, doğal gaz ve su kullanım miktarlarının anlık olarak izlenerek analiz edilebileceğini söyleyen Bayrak, "Proje ile birlikte şebekede oluşan arıza, sızıntı ve kesintilerin tespit edilerek onarılması, kayıp-kaçağın önlenmesi, hatların enerji ihtiyaçlarının belirlenmesi, enerjinin dengeli dağıtılması ve tüketim değerlerini online izleyebilen enerji yönetim merkezi kurulacaktır. BOSB üyeleri sağlam ve güvenilir verilere ihtiyaç duyduğunda kolaylıkla erişebilecek, bölgeye yatırım yapmak isteyen yerli ve yabancı yatırımcıya referans olacak bir veri bankası oluşturulacaktır. Bu projede bize destek veren tüm kurumlara ve özellikle projenin hayata geçirilmesine olanak sağlayan BEBKA'ya BOSB adına teşekkür ederim" dedi. 
 
BOSB’de Akıllı Şebeke Dönemi
BOSB’de Akıllı Şebeke Dönemi
Bursa Çevre Merkezi
Tekstil Kümesi

Ekonomik Veriler

Ekonomik Veriler

Tanıtım Filmi

Tanıtım Filmi

BOSB Foto Galeri

BOSB Foto Galeri