Giriş Tarihi: 23 Haziran 2015

BURSA – Rusya Federasyonu’na bağlı Mordovia Cumhuriyeti Valisi Vladimir Volkov’un resmi daveti üzerine Mordovia’ya giden Bursa OSB Yönetim Kurulu üyeleri ve Bölge Müdürlüğü yetkilileri başkent Saransk’da resmi temaslarda bulundular.

Mordovia Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Vladimir Mazov tarafından karşılanan Bursa OSB Heyeti, bazı sanayi tesislerini gezerek yetkililerden bilgi aldılar. Mordovia Valisi Vladimir Volkov’u da ziyaret eden Bursa OSB Heyeti, Mordovia Cumhuriyeti ile İşbirliği Protokolü imzaladı.
BOSB adına Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Bayrak tarafından imzalanan işbirliği protokolüne göre, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Rusya Federasyonu’ndaki Mordovia Cumhuriyeti’nde kurulacak OSB’lere model olacak.

Mordovia’ya BOSB modeli…
İmza töreninde konuşan Vali Vladimir Volkov, Mordovia’nın 40 milyon nüfusa ve yüksek lojistik potansiyeline sahip bir bölge olduğunu da hatırlatırken, bölgenin Rusya’nın başkenti Moskova’ya çok yakın olduğunu belirtti. BOSB’nin tecrübelerinden faydalanmak ve işbirliği olanaklarını değerlendirmek istediklerini de sözlerine ekleyen Mordovia Cumhuriyeti Valisi Vladimir Volkov, 2015 yılının ikinci Yarısında Bursa OSB’yi ziyaret etmek istediğini de sözlerine ekledi.


Yatırım olanakları…
Mordovia Cumhuriyeti’nin son 10 yılda hızlı bir yükselişe geçtiğini ifade eden Volkov, “Bölgemizde son 10 yılda sanayi üretimi 3 kat, dış ticaret geliri 8 kat artmıştır. Geleneksel işletme sanayisi modeliyle üretim yapan Mordovia Cumhuriyeti, yenilikçi ekonomisi ile inşaattan tarıma, sanayiden gıdaya birçok sektörde işbirliği ve yatırım olanaklarını barındıran bir bölge olma özelliğindedir” dedi.
Bölgede yapılan küme çalışmaları ile de bilgiler aktaran Vladimir Volkov, 53 yıl önce kurulan BOSB ile yapılacak işbirliklerinin kendilerine oldukça fayda sağlayacağını söyledi.

“Sanayiciye hizmet noktasında tek durak OSB’ler olmalı”
Mordovia Cumhuriyeti’nde yapılacak olan OSB sürecinde aktif rol almaktan mutluluk duyacaklarını belirten Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Bayrak da “Bursa’da 53 yıl önce kurulan Türkiye’nin ilk OSB’si olarak, tecrübelerimizi, sizlerle paylaşmaktan ve ülkenizde yapılacak OSB sürecinde aktif rol almaktan mutluluk duyarız” diye konuştu.
Rusya Federasyonu’na bağlı Mordovia Cumhuriyeti’ne giden BOSB heyetinde, Bursa OSB Yönetim Kurulu Üyeleri Abdullah Bayrak ve Yavuz Yiğit’in yanı sıra OSB Müdürü Türker Ertürk ve Müşteri İlişkileri Sorumlusu Zafer Pehlivan da yer aldı.
BOSB Heyeti Mordovia’daki temaslarının ardından Moskova’ya geçerek Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliğini ziyaret etti. Büyükelçilik Müsteşarı Gökhan Turan’la görüşen BOSB heyeti, Ticaret Müşaviri Şamil Acarer ile de ekonomik işbirliği konularında görüş alışverişinde bulundular.

BOSB, MORDOVYA CUMHURİYETİ’NDE KURULACAK OSB’LERE MODEL OLACAK
BOSB, MORDOVYA CUMHURİYETİ’NDE KURULACAK OSB’LERE MODEL OLACAK
BOSB, MORDOVYA CUMHURİYETİ’NDE KURULACAK OSB’LERE MODEL OLACAK
BOSB, MORDOVYA CUMHURİYETİ’NDE KURULACAK OSB’LERE MODEL OLACAK
Bursa Çevre Merkezi
Tekstil Kümesi

Ekonomik Veriler

Ekonomik Veriler

Tanıtım Filmi

Tanıtım Filmi

BOSB Foto Galeri

BOSB Foto Galeri