Merhabalar,
 
Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin yenilenen web sayfasıyla sizlere ulaşmanın memnuniyetini yaşıyorum.

İlk ve örnek olmak güzel olduğu kadar önemli sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Başarılı olmak ve hep örnek alınmak ise bir başka ayrıcalıktır.

Bursa Organize Sanayi Bölgesi kurulduğu günden bu yana geride kalan 50 yıldan daha fazla bir süre hep örnek olmayı başarmıştır ve bugün de bunu sürdürmektedir.

Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi olarak Bölgemizin kuruluşunu web sayfamızın diğer bölümlerinden takip edebileceğiniz için buradan tarihçemizi anlatmayacağım. Ama buradan bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum ki, o da geçmiş dönem yöneticilerimizin ileri görüşlülüğüdür.

Eğer bugün Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde tekstil, otomotiv, makine, metal sanayisi ve endüstrisi, kimya, plastik ve kauçuk gibi değişik sektörlerde 250 fabrika üretim yapıp ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyorsa, bu fabrikalarda yaklaşık 50 bin kişi istihdam edilip çalışanlarımız evine aş götürebiliyorsa, yine bu fabrikalar yılda 6 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirip Türk ürünleri yurtdışı pazarlarda başarıyla satılabiliyorsa işte bu ileri görüşlülüğün bir sonucudur.

Yasamız ve yönetmeliklerin bize verdiği görev, yetki ve sorumluluklar dahilinde Bölgemizde sanayinin bir disiplin içerisinde üretim yapması için faaliyetlerini sürdürürken, sanayinin elektrik, su, doğalgaz ve arıtma gibi altyapı ihtiyaçları karşılanarak uygun koşullarda üretim ortamı hazırlanmakta ve bunun devamlılığı sağlanmaktadır.

Bölgemizde yatırım yapmak isteyen müteşebbislerin kamu kurum ve kuruluşlarında karşılaştıkları sorunların kısa yoldan mahallinde çözülebilmesi amacıyla, sanayiciler ve girişimcilerin sorunlarını dinlemek, gerektiğinde ilgili kurumlarla irtibata geçerek çözüm üretmek, girişimcilere yönelik bilgilendirme, rehberlik ve bölgede bulunan cazip yatırım alanları konusunda tanıtıcı faaliyetlerde bulunmak üzere Tek Durak Ofisi yaklaşımıyla çalışmalar yapılmaktadır.

Bunlar gerçekleştirilirken bir taraftan Bölgemizdeki fabrika sahipleri, yöneticileri ve çalışanlarına yönelik güncel gelişmeler ve ekonomik konularda bilgi paylaşımları gerçekleştirilmekte, diğer taraftan kümelenme çalışmalarıyla tekstilden otomotiv ve makine sanayine yönelik kümelenme çalışmalarıyla fabrikalarımıza yeni ufuklar açarken, öte yandan da kısa adı BOSİAD olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İşadamları Derneği ile birlik ve beraberliğimiz ve bu sayede bölgemiz içerinde gerçekleştirdiğimiz sosyal faaliyetlerle de örnek olmaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri arasında yer alan 500 milyar dolarlık ihracat düzeyine ulaşabilmesi için her şeyden önce üretim yapılmalıdır. Üretim yapılmalıdır ki ihracat gerçekleştirilebilsin. Bunun için pek çok kuruma olduğu gibi organize sanayi bölgelerine de önemli görevler düştüğünün bilincindeyiz.

Bu anlamda Bursa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu olarak diğer kurullarımız ile birlikte Bölge Müdürümüz başta bütün çalışanlarımızla birlikte öncelikle bölgemiz sanayicisinin, sonra da bütün ülkemize hizmet etme gayreti içerisindeyiz.

En başta ifade etmeye çalıştığım gibi ilk olmanın ve hep örnek alınmanın sorumluluğuyla çalışıyoruz ve her zaman şükranla andığımız Bölgemizi kurup bizlere bırakan büyüklerimizin ileri görüşlülüğünden hareketle bizden sonra görev yapacak yöneticilere daha iyi bir Bursa Organize Sanayi Bölgesi bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla,

Hüseyin DURMAZ
Bursa Organize Sanayi Bölgesi
Yönetim Kurulu Başkanı

Başkan
Tekstil Kümesi
Tekstil Kümesi
Tekstil Kümesi

Ekonomik Veriler

Ekonomik Veriler

Tanıtım Filmi

Tanıtım Filmi

BOSB Foto Galeri

BOSB Foto Galeri