Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliği

Türkiye'de kurulan ilk sanayi bölgesi olma özelliğini elinde bulunduran Bursa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'nün, sadece Bursa'nın değil Türkiye'nin lokomotif taşlarını oluşturan firmalara sunduğu hizmetlerden bir tanesi de İtfaiye ve Acil Sağlık hizmetlerinin yerine getirildiği İSG Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliğidir.

Açıklama: http://bosb.org.tr/image/photo/itfaiye/itfaiye001.jpg
İtfaiye Birimimiz Sanayi Bölgesinin Güvenliği için göreve hazır

Yangın Önleme Hizmetleri: Günümüz İtfaiyecilik anlayışı, yangın olduktan sonra müdahaleye değil, yangının oluşmasını önleme yöntemlerini uygulamaya dayanmaktadır.
Bursa OSB'nin yangın önleme hizmetlerinin yerine getirilmesinde öncelikle firmalarımızın,Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik gereğince yangına karşı önlemlerin alıp almadıklarının kontrol edilmesi, yönetmeliğe uygun olan firmalarımıza Yangın ve Patlamalara Karşı Yeterlilik Belgesi'nin verilmesi ile gerçekleşmektedir. Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğin ilgili maddelerini yerine getirip bu belgeyi almış 160 firmamız bulunmaktadır. Sadece Bursa OSB'de, bu belgelerin her yıl firmalar ziyaret edilerek yangın önlemleri tekrar gözden geçirilip vizeleri gerçekleştirilmektedir.
Yangın önleme hizmetlerinden biride firmalara verilen Yangınla Mücadele ve Uygulama Eğitimleridir. Her yıl firmalarda görev yapan yaklaşık 4.000 personele eğitim verilmektedir. ISG Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliği ve firmaların eğitim salonlarında gerçekleştirilen teorik eğitimin sonrasında, pratik yangın söndürme işlemi ile eğitim tamamlanmaktadır. Ayrıca eğitime katılan personele katılımcı belgesi düzenlenmektedir.

Açıklama: http://bosb.org.tr/image/photo/itfaiye/itfaiye002.jpg
Yangın Eğitimi Sonrasındaki pratik yangın söndrüme uygulaması

ISG Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliği tarafından gerçekleştirilen bu eğitimlerden sonra ise İtfaiye araçları ve ambulansı ile birlikte, firmaların kendi bünyelerinde yapmış oldukları, Yangın ve 
Tahliye tatbikatlarına katılarak bilgi birikimlerini, firmaların bu tür olaylarla karşılaşmaması için sarf etmektedir.
Yangın önlem hizmetlerinin yerine getirilmesi ile sanayimizde çıkan yangın sayısı, her geçen yıla oranla gözde görülür derece düşerek, çalışanların daha güvenli bir ortamda çalışması sağlanmaktadır. Ayrıca bu başarı sayesinde ülke ekonomisine kazanç sağlamaktadır.

Yangına Müdahele Hizmetleri: Endüstrinin çeşitli alanlarında faaliyet gösteren firmaların bulunduğu bölgemiz, yangın açısından riskli bir bölgedir. Bu sebeple 7/24 hizmet veren ISG İtfaiye Ve Sağlık birimimiz sürekli teyakkuz halindedir. Gerek modern cihazları gerekse profesyonel kadrosuyla her türlü bir acil durumda firmaların imdadına yetişebilecek düzeydedir.
Müdahale esnasında İtfaiye personeli hızlı ve pratik olmak zorundadır. Hızlı bir rota tespiti yapıldıktan sonra, itfaiye personeli müdahale araçları ile bölge içerisinde, itfaiye binasına en uzak noktaya 5 dakikada ulaşabilmektedir. En uzak noktaya 14 kavşaktan geçerek ulaşan itfaiye personeli bu esnada gerçekten tehlikeli bir yolculuk yapmaktadır.

Açıklama: http://bosb.org.tr/image/photo/itfaiye/itfaiye003.jpg
Sanayimiz bünyesinde bulunan firmaların yerleşim planı

Herhangi bir yangın anında müdahalenin çok önemli olduğunun bilincinde olan ISG Sağlık ve İtfaiye Yönteciliği ekibi özel giysi, ekipmanlarla donatılmıştır. Örneğin, yangına yaklaşım kıyafetleri, 1000oC sıcaklığa dayanıklı eldivenler, çelik tabanlı ve çelik burunlu 1000oC sıcaklığa dayanıklı botlar, yüksek ısıya dayanıklı baret, baş ve yüz koruma örme başlığı tüm personelde mevcuttur. Baret ayrıca hafif malzemeden yapılan oksijen tüpleri, solunum maskesine monte edilebilen telsiz ekipmanı ve kimyasal madde yangınlarına müdahalede kullanılan özel giysi tüm itfaiye birimlerine örnek teşkil edebilecek niteliktedir. Bu giysi ve ekipmanlar ile personelimiz yaklaşık 60 kg'lık bir yük sırtında iken yangına müdahale etmektedir. Bir yangın sonrasında bir itfaiye personeli yaklaşık olarak 3 litre sıvı kaybına uğramaktadır. Bu özverili çalışmaları ile itfaiyeciler halk gözünde birer gizli kahramanlardır.

Açıklama: http://bosb.org.tr/image/photo/itfaiye/itfaiye004.jpg

Yangın söndürme araçlarının üstündeki monitörler sayesinde 60 metre uzağa su atmak mümkündür. Birimimiz toplam 23 ton su kapasiteli 4 adet söndürme aracı ile hizmet vermektedir. Bu söndürme araçlarından biri uzaktan kumanda edilebilen bir merdivene ve su atabilen Jet Sprey'e sahiptir. Bu araç uzaktan müdahale imkanı sunabilmesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca 2 adet sepetli araç, 1 adet 500 kg kapasiteli Kuru Kimyevi Tozlu müdahale araç ve 1 adet kurtarma aracı mevcuttur. Trafik kazaları, firmalarda meydana gelebilecek kazalara müdahale etmesinin yanı sıra, Sivil Savunma Birlik Müdürlüğü ile koordineli olarak yakın il ve ilçelerdeki tatbikat ve olaylara katılarak sanayi bölgemizi temsil etmektedir. Ayrıca birimimizde acil durumlarda kullanılmak üzere bir de atlama yatağı bulunmaktadır. Açıldığında 1,5 metre yükseklik 3,5x3,5 metre alana ulaşan bu yatak 30 saniyede şişmektedir.

Açıklama: http://bosb.org.tr/image/photo/itfaiye/itfaiye005.jpg
Araç monitörü ve Su işleme

Sadece firmaların eğitimleri ve tatbikatları ile yetinmeyen İSG Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliği birimimiz hizmet içi eğitim, Mesleki eğitim ve tatbikatlar yaparak kendini sürekli geliştirme ve yenileme çabası içinde hizmetlerine devam etmektedir.

Açıklama: http://bosb.org.tr/image/photo/itfaiye/itfaiye006.jpg
Ekibimiz enkaz altından yaralı çıkartma eğitimi esnasında

Ayrıca Bursa Büyükşehir Belediye İtfaiyesi ile imzalanan yardımlaşma protokolü gereği yakın mahallerde meydana gelen yangın, trafik kazalarına müdahale edip belediye itfaiyesine yardımcı olmaktadır.

Ambulans ve Sağlık Hizmetleri: Bursa Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü bünyesinde 1 adet kırmızı şeritli Acil Müdahale ambulansı bulunmaktadır. Bu ambulansta 1 adet sağlık teknikeri, 1 adet sağlık elemanı 1 adette şoför görev yapmaktadır. 7/24 hizmet veren acil müdahale ambulansı ile Sanayi Bölgemizde meydana gelen iş kazaları, yaralanmalar, Trafik kazalarına en kısa sürede müdahale etmektedir. Hasta/Yaralı'lara gerek olay yerinde müdahale gerekse en yakın hastanelere ulaştırma anlamında hizmet veren acil sağlık personelimiz, firma çalışanlarının hayatları bizlere emanet edildiği gerçeğini bilerek öz verili bir çalışma içerisindedir.

Açıklama: http://bosb.org.tr/image/photo/itfaiye/itfaiye007.jpg
Sağlık personeli ve ambulansımız

Ayrıca İSG Sağlık ve İtfaiye Yöneticiliği binasında, bir yaralanma sonucu kendi müracatları ile bize gelen sanayi çalışanı veya sanayi dışındaki vatandaş ayrımı yapılmadan müdahale edilmektedir.